У време короне

Mesto za foto reportaže i putopise
Odgovori
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 7:19 am
Kontakt:

Тоскана, далека 2015. и коронска размишљања

Напољу време никако да се одлучи, хоће ли киша или снег, хоће ли магла или дан. На телевизији политичко-стручни кризни штаб (поштено говорећи - више политички са примесама струке) слуђује људе и ишчитава нове бројеве. Књига „Острво пеликана“ судије Мајића исувише тешка да би се читала на дах, и ваља је повремено оставити да се мало глава одмори. У рачунару више нема фајлова које треба обрадити, а уз чај баци се поглед на екран и старе фотографије, е да би се подсетило како је некада било лепо кад нисмо живели у „златном добу“ и кад као земља нисмо били у свему најбољи у Европи, на свету, галаксији и свемиру. И тако, листајући уредно сложене фајлове налетим на онај мени посебно драг са насловом „Тоскана април 2015.“ Тоскана је мени посебно драг део планете, сећање на давни медени месец, а тог априла 2015. била је годишњица свечано изреченог двоструког „да“ пред матичарем општине Звездара (матичар се звала Маргирта Чутурило, сећам се као данас)....Тако је то било....

Недељу дана априла у Тоскани протекло је готово без и једног облака на небу, страшни случај за сваког фотографа. Време бејаше мирно, изстале су чувене тосканске магле, за њих ми љубазни Италијани рекоше „Per nebia, venite ancora volta in octobre“. Наравно, нисмо дошли у октобру јер је „златно доба“ узимало маха, крај се није наслућивао... Ипак, Никон д600 је радио, велика места попут Фирнце, Сиене и Пизе смо избегли у широком луку плашећи се да нас јапански туристи којих и у априлу има, не прегазе. Зато су мала села и градићи у унутрашњости Тоскане били полупразни, ту и тамо по неки ресторан отворен, уз ручак бих слатко вежбао мој заборављени италијански са келнером/власником/куваром уз обавезно помињање наших фудбалера који тамо шутирају лопту и пуно симпатије за „Bravi Serbi“. Пар пута добисмо од газде на поклон и флашу „његовог“ јасно најбољег у целом Кјантију! Небо плаво као различак, добар ручак, и кафа на неких + 20 по Целзијусу, пролећно сунце – то је оно што и сада осећам кад затворим очи. За ову годишњицу нећемо ићи у Тоскану. Нормално. Шта ћемо тамо? Боље је да останемо овде, где смо најбољи у свему, корона, економија, загађење, правда, ма све, ал баш баш све! У истини, битно је да се некако плате рачуни за струју, а НД филтер који се сања... е то ћемо за стогодишњицу брака, само полако!

И тако неки дан, обрадим неки пасаж из Кастелине ин Кјанти и пошаљем на Скајп 615том коњичком пуку, као „овде је био Олдтајмер“. Боца, склон путописима, и Зоок, архитекта, стану ме наговарати да окачим на форум по нешто, па и ако су фотографије маторе („шта фали па и Ви сте матори“ аргументоваху они). Остали из строја подрже, не би ли разговори на форуму мало живнули, предпостављам. Ево неколико фотографија са пута по Тоскани, далеког, далеког, априла тог простог лета Господњег 2015.
Prikačeni fajlovi
италијанско-двориште.jpg
кастелина.jpg
пасаж.jpg
Toskana-negde.jpg
passagio-1.jpg
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2019 9:21 am
Kontakt:

Lepo Oldi, uvek je uživanje čitati Vaše tekstove, a još lepše videti fotografije! Samo se nadam da ste uprkos vedrim i sunčanim danima ipak uslikali neke pejzaže Toskane? :) Ne nužno onu jednu te istu lokaciju sa kućicom na brdu, kojom je internet odavno prezasićen, već nešto iz svog ugla...
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Е Турбоголуб, хвала Вам на лепом мишљењу... посебно о фотографијама. А што се текстова тиче, понекад они нису само фотографија, бленда и кадар...али живот који живимо просто натера човека да буде окупран црним мислима. А да је црно, црно је и ја то свуда говорим и не могу тога да се ослободим а и нећу! Напросто, мислим да је дужност сваког слободног човека да увек и вазда дигне глас!

Вратимо се фотографији.... како рекох сунце и ведро небо, земља без траве а дрвеће без лишћа нису креирали они типилчну Тоскану. И зато нисам био понет да усликам кућу на брдашцу, мада ево, поставићу пар... Али зато по малим градићима, нарадио сам се сликавајући уске улице и пасаже. Таквих имам на десетине па ето...
Prikačeni fajlovi
ruševina-na-bregu.jpg
toskana u nedogled ---.jpg
vigneto.jpg
кућа-на-брду.jpg
са-прозора-1.jpg
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Aa pa dobro imali ste oblake Oldy - nje bilo skroz sunčano, ali da, nažalost nedostaje malo prlećnog zelenila na drveću - ko bi rekao da će tamo aprila da zakasni proleće! Svakako verujem da je putovanje bilo lepo iskustvo :)
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Турбоголуб, ту и темо, где је било посађено жито, зазеленело се
Prikačeni fajlovi
pejsaž-1.jpg
plava-brda.jpg
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

.. i atako...
Prikačeni fajlovi
vinarija.jpg
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Nije Toskana, ali je na putu za Toskanu, fotografija sa tog puta ...Otočac na krki gde smo zastali da popijemo kafu i pojedemo medjimursku gibanicu
Prikačeni fajlovi
Крка-код-Оточца.jpg
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Uvek je lepo da se obiđe galerija, što zbog fotografija što zbog uspomena :D Vidi se i na ovoj fotografiji da proleće još nije stiglo. Što se obrade tiče, nisam siguran da li je u pitanju moj monitor pa mi samo tako deluje, ali zaista mislim da je prevelika razlika između osvetljenosti donjeg desnog dela fotografije u odnosu na ostatak, kao da je baterijskom lampom osvetljen samo taj jedan deo a ostatak je u mraku, ne sviđa mi se iskreno... :|
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Turbogolub... ma ko zna šta sam radio, samo znam da sam mučio fotografiju i to baš dosta! Loš je to RAW u startu. E sad, da ga ponovo obradjujem, a neću jer ne vredi, verovatno bi bilo i bolje... Ono što me opravdava to je što sam od ZAISTA lošeg RAWa uspeo da napravim NEŠTO.... Hvala Turbogolub
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

I tako, kopajući p prapnjavim arhivama, naletim na ovu, 1. novembar 2015. godine Stara planina, mislim moj prvi izlazak gore. Ova fotografija se zove a la Turbo je rdok sam se mučio sa obradom, poodsetila me je na kadar kakve voli naš prijatelj Turbogolub.
Prikačeni fajlovi
a-la-Turbo.jpg
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Hehehe pa sada moram samo pozitivan komentar da ostavim :D šalu na stranu, fotografija nije loša - tako da i zaslužuje lepe reči :) Lepe su boje i ok mi je obrada, ali moram da pretpostavim da je ovaj naziv dobila zbog nedostatka prednjeg plana? :D Nešto što znam da uglavnom nedostaje na mojim fotografijama, kao i bolje svetlo...
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Турбоголуб,,,, фотографија "а ла Турбо" има, како рекох, широк и леп планински кадар и несрећу лошег светла! И Ви и ја имамо не добру особину да, ваљда понесени лепотом погледа, заборавимо на предњи план. Али, нико не може да спори нашу љубав према планинама и фотографији, Ја барем, будем понесен погледом па не ретко ни не променим параметре на фотоапарату, у брзини да ухватим оно што око види. Како год, најважније је да ми волимо фотографију и да не одустајемо од ње.
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Turbogolub, tek da potvrdim ono što napisah... mučio sam se da nadjem neki prednji plan na mojim fajlovima i morao sam d as evratim u godinu 2'14., na Divčibare. E sad, ako je prednji plan ova trava onda je to to..
Naravno, na Staroj planini imam nekih kadrova sa pristojnim prednjim planovima ali svih 8 ili 9 puta koliko je 615ti napadao na Staru planinu, ja sam redovno tek tu i tamo se setio da treba iskoristiti i prednji plan! Neka amnezija na terenu, šta li!
Prikačeni fajlovi
seno.jpg
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Hehe pa skroz razumem muku Oldy, nije lako naći neki interesantan prednji plan na šta će pogled odmah da skoči. Ja zato uglavnom panorame sa vrha slikam u varijanti i sa i bez prednjeg plana, ali na kraju na monitoru mi se više dopadne bez tog prednjeg plana...
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Kontakt:

Ма Турбоголуб у томе је и чар овог нашег хобија... све чекамо ОНУ фотографију.... што се мене тиче, никако да дође а време ми полако истиче, ја ко да чекам Годоа!
Odgovori