RawTherapee

Mesto gde se može diskutovati o bilo čemu
Odgovori
Igor77
Registrovani član
Pridružio se: Sub Jul 10, 2021 3:00 pm

Kao ljubitelj open source alata naišao sam na još jedan jako dobar program kao alternativa LR. Radi nedestruktivnu obradu raw fajlova. Na prvi pogled mi izgleda jako složeno ali ću uložiti vremena da proučim mogućnosti. Po recenzijama vidim da treba vremena da se nauči ali vredi...
https://www.rawtherapee.com/
Igor77
Registrovani član
Pridružio se: Sub Jul 10, 2021 3:00 pm

Evo već pomalo i radim u Raw-u :) Počeo sam i naišao na problem, a to je da ne postoje maske za selekciju. Tu sam došao do Art-a, derivata RawTherapee koji je nadograđen za date funkcije. Zanimljivo su rešili. Napravili su odvojen tab za alate koji mogu da se koriste uz selecije. Postoji nekoliko vrsta selekcije i to radi odlično! U LR me uvek nervirala ona tačkica pa onda tu nešto oblikuješ, ne znam da li su tu nešto promenili. Ovde postoji selekcija po sličnim bojama, osvetljenju, četkicom... Stvarno ne vidim način da neki deo fotke ne bude obuhvaćen ovim alatima. Ne znam koliki je limit u kreiranju broja selekcija, ja sam išao do max 4. Sve više se opuštam u radu tako da mi je sve bolji :) Negde sam čitao da će zvanična verzija 5.9 imati i alate za selekciju. Inače, prezadovoljan sam alatima za izvlačenje senki i umanjenje high-a kao i haze removal. Rade lepo, ne ostavljaju tragove. Inače, za svaki od alata postoji more podešavanja za peglanje prelaza tako da se sve operacije lepo uklapaju.
Odgovori