NIKKOR 18-35mm f/3.5-4.5G ED

Odgovori
Korisnikov avatar
Argon
Prijatelj sajta
Pridružio se: Sre Jan 27, 2016 9:05 pm

Koristim ga od relativno skoro pa nažalost nemam puno fotografija, naročito onih dobrih, ali posle par meseci utisci su sledeći:

Jako pristojan objektiv, i po pitanju optike i po ceni.
Distorzije, aberacije, fler, AF, oštrina... - ništa sa čim bi ste imali problema.
Koristi filter od 77mm
istina ovo nije najširi Nikonov zoom ali je zato sa dimenzijama od 83 x 95 mm i težinom od 385g najkompaktiji Nikonov UWA zoom, što ponekad može biti bitno.
Procenite sami uz pomoć simulatora da li vam je 18mm dovoljno široko ili ne.
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

Šta je dobro: Dimenzije, težina, pristupačna cena, jako pristojna optika čak i kada se uporedi sa skupljim modelima.
Šta bi moglo biti bolje: Ponekad može zafaliti širine, nema VR...
Prikačeni fajlovi
1.jpg
1.jpg (1.64 MiB) Pogledano 2357 puta
2.jpg
2.jpg (1.75 MiB) Pogledano 2357 puta
3.jpg
3.jpg (1.59 MiB) Pogledano 2357 puta
4.jpg
4.jpg (1.91 MiB) Pogledano 2357 puta
Korisnikov avatar
boca
Prijatelj sajta
Pridružio se: Sub Apr 30, 2016 11:42 am
Kontakt:

Fino ovo neko staklence :) Dušu dalo za celodnevno vucaranje. Što se tiče širine, mislim da je to prava donja mera za izbegavanje drugih problema kada se koriste filteri (vinjetiranje, geometrijske distorzije, fler, "sinusoide" kod CPL-a ...). U tim (retkim) situacijama kada usfali ugao lepo dođe sklapanje panorame sa najvecom milimetražom (35mm).

Mislim da si trebao  za ove fotke da daš osnovne EXIF podatke da bi info bio kompletan.
U oči me gledaj!
Korisnikov avatar
DuxX
Globalni moderator
Pridružio se: Sre Jan 27, 2016 5:54 pm

Superiška staklence u toj klasi. Mislim da je to idealan izbor za one koji žele optički vrlo kvalitetan ali prilično lagan turistički komplet u torbi. Inače odlične fotke Argon! ... to naravno nije samo do objektiva ;)
Korisnikov avatar
Argon
Prijatelj sajta

Hvala na komentaru Boco,

A što se exifa tiče, ja ga obično posebno ne pišem jer danas postoji popriličnan broj tih exif viewera, tj malih programa.
Ja recimo na mozili koristim Opandu, pa evo link ako ga neko nema http://www.opanda.com/en/iexif/download.htm
Dovoljno je (nakon instalacije) iznad fotografije desnim klikom miša izabrati exif data i podaci ce izaci u malom prozoru.
Mislim da ima sličnih programa i za druge pretrazivače.
Jedino kada je u fotografiji onemogućen exif, očitavanje neće biti izvršeno.... Uvek se načudim kada neko prikrije exif, ali dobro...stvar izbora.

EDIT: pravo zboriš druže Duxx, ima tu nešto i do fotoaparata  :D , ali hvala...
Korisnikov avatar
boca
Prijatelj sajta
Kontakt:

Druže Đenerale,
nije zbog mene, ja imam EXIF viewer, nego baš kod ovakve teme gde se eksplicitno priča o tehničkim karakteristikama objektiva ne bi bilo loše da ti podaci budu što vidljiviji, makar milimetraža kad se priča o UW staklima.
Ni meni nije jasno zašto se sakrivaju EXIF podaci, kao da je to neka ultra-uber tajna (mada, i ja sam to nekad sakrivao) :)
U oči me gledaj!
Korisnikov avatar
DuxX
Globalni moderator
Pridružio se: Sre Jan 27, 2016 5:54 pm

Evo ga jedno objašnjenje... posebno snimam JPEG u punoj veličini i sa EXIF podacima, a posebno snimam JPEG koji ide za web. Tu koristim Save for web sa unapred definisanim parametrima i izbačenim svim EXIF podacima. To mi je po default-u. Kad mislim da bi EXIF podaci dobro dođli ja ih onda u forumu navedem sam. Ne kažem da ovako treba raditi nego je to samo moja praksa jer sam ceo worklflow i prečice na tasturi podesio tako... Ctrl + * (convert to 8bit) i odma' dok je Ctrl pritisnut ide S - Save As i onda samo pritisnem Alt i opet S (Save fow Web) da snimim manju i dva puta enter i krećem sa sledećom fotkom. Prosto k'o pasulj :D :D
Korisnikov avatar
boca
Prijatelj sajta
Kontakt:

Ja sam u LR-u podesio Export za ovaj forum da mi deo naziva fajla budu i EXIF podaci, sa sve GPS lokacijom :) Ko kako voli...
U oči me gledaj!
Korisnikov avatar
Argon
Prijatelj sajta

Evo sad vidim da mi ove dve fotografije u sredini nemaju potpun exif....Tako mi i treba kad ih obradjujem u 3 programa.
Verovatno je neki tako podešen, moram da vidim...

Razumem Boco, možda si i u pravu. Uglavnom, da ne reeditujem sad naknadno reći ću samo da su sve 4 fotografije fotkane na 18mm (..čuda mi čuda..), a blenda je prilagodjena većoj dubinskoj oštrini u uslovima sumraka ili oblačnosti, što će reći f5,6 - f8 .
U principu ovi UWA objektivi se kao po pravilu najviše koriste na njegovom najširem delu.
Ja lično čekam neku fiksnu 35-ticu pa će tek onda onaj njegov uži deo pasti u zaborav.

Ali sve jedno, u narednom periodu gledaću ipak da postavim neke fotografije na 24 i 35mm.
Na testovima i grafikonima navodno postoji lagani pad oštrine na najužem delu, ali ja ga iskreno nisam nešto primetio...

Par totografija ovog objektiva, solo i na aparatu...
Prikačeni fajlovi
nikon-18-35mm-fx.jpg
nikon-18-35mm-fx.jpg (72.05 KiB) Pogledano 2333 puta
D750 +18-35g.jpg
D750 +18-35g.jpg (352.82 KiB) Pogledano 2333 puta
IgorM.-Serb
Prijatelj sajta
Pridružio se: Uto Jan 05, 2016 1:09 am

Hvala Argon na opisu:)
Korisnikov avatar
Aleksandar82
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Nov 10, 2016 11:05 pm

Da malo dignem temu iz mrtvih.

Argone jel možeš da napišeš kakva su iskustva sad posle neke duže upotrebe.

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Korisnikov avatar
nesas
Globalni moderator
Pridružio se: Uto Avg 09, 2016 12:30 am

Da se javim i ja sam postao vlasnik navedenog sočiva Nikkor AFS 18-35 f3.5-5.5 G. Tačno je sve što je rečeno osim da sad Z serije imaju ibis pa ,možda taj VR i ne treba. Ostalo mi je da odem negde i malo fotografišem. Pa da izložim utiske.
Korisnikov avatar
Aleksandar82
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Nov 10, 2016 11:05 pm

Čestitke Nešas.
Baš javi kako funkcioniše na Z seriji
Igor77
Registrovani član
Pridružio se: Sub Jul 10, 2021 3:00 pm

Ja imam ovaj objektiv oko godinu dana. Mene solidno služi, spram znanja :) Na 18mm se primeti malo gubljenje oštrine na krajevima. Takođe, kod motiva koji su blizu, najčešće u unutrašnjosti imam problem sa distorzijom na krajevima pa uglavnom koristim korekciju perspektive ako hoću baš da bude sve pravo, tj ako imam neke stubove na krajevima koji su iskrivljeni. Ne znam da li dobro radim, čisto moja zapažanja. Što se tiče boja, oštrine to mi je ok. Jedino je osetljiv na flare, čim ima mali izvor svetla spreda može se desiti da se pojavi flare. Čini mi se da nije za fotkanje nekih noćnih motiva, jer su svetla pomalo mrljava i nisu jasno definisana vrv zbog oblika listića blende.
Korisnikov avatar
nesas
Globalni moderator
Pridružio se: Uto Avg 09, 2016 12:30 am

Aleksandar82 napisao:Čestitke Nešas.
Baš javi kako funkcioniše na Z seriji
Hvala Aleksandre, nisam video poruku. Izvini molim te. Za utiske još ništa, nisam imao priliku.

Poslato sa RNE-L21 pomoću Tapatoka

Odgovori