Videografija u pokušaju

Videografi, nismo vas zaboravili
Odgovori
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2019 9:21 am
Kontakt:

S obzirom da sam pre par vikenda slupao (glavni) objektiv, reših da, dok je na popravci, se malo poigram sa gomilom neobrađenih klipova snimljenih malenim DJI Sparkom zadnjih par godina. Dron sam uzeo početkom 2018te, ali uglavnom vreme provodi kod oca, i nosim ga sa sobom samo povremeno kad mi se učini da će biti vremena i za vožnju...
Znao sam da ja neću previše da ga koristim, i nikad mi nije u planu bilo neko plansko, ozbiljnije snimanje, nego više iz zabave (a i bio je na velikom popustu u tom trenutku! :D )
Tako da se nisam ni posvetio do sada sklapanju klipova, i tek kada sam napokon uzeo da pokušam, shvatio sam da nije uopšte lak posao, i da ne znam šta radim (i da sam kadrove uglavnom loše snimao) :D
Takođe, shvatio sam da treba bolje birati svetlo i vreme snimanja jer maleni senzor nema neki dynamic range, i kod jačeg kontrasta mi uglavnom izgore highlight-i, koje nisam uspeo da povratim u obradi...

Tako da evo par snimaka, nešto baš baš basic :D možda se nekome dopadne, i bude neki savet šta sve treba bolje? Klipove sam sklapao i obrađivao u Davinci Resolve Studio.

Tri čuke (ovde je osim velikog kontrasta, izgorelih highlight-a, detalje pojeo i high iso pošto je predveče snimano).
phpBB [video]

Pošto je prvu verziju videa youtube processing baš ostrugao, kopao sam po netu i shvatio da ukoliko rezolucija nije veća od full HD-a, yt koristi (lošiji) avc1 codec, a za više rezolucije (bolji) vp09. Tako da su ovi klipovi upscale-ovani sa full hd-a na 4K...

Kanjon Jerme (snimljeno još maja 2018te):
phpBB [video]
Korisnikov avatar
boca
Prijatelj sajta
Pridružio se: Sub Apr 30, 2016 11:42 am
Kontakt:

Jako lepo! Meni se ovo sviđa. Mi smo ovde na forumu uglavnom operisani od videa, a nije da ne želimo da ih pogledamo :) Kao info i uspomena, bez većih ambicija, ovi snimci su za mene - sjajni! Samo napred, čekamo još klipova.
U oči me gledaj!
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Hvala Boco, e pa drago mi je da ti se sviđa! :D Baš kao što si rekao to mi i jeste bio cilj - dokumentarni snimci sa laganom melodijom u pozadini, bez previše obrade, seckanja i prelaza koji prate ritam, i slično. Pokušaću da proberem i sastavim još neki snimak... :)
Korisnikov avatar
zook
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Okt 26, 2017 8:49 pm

без обзира на неке техничке несавршености кадрови су великом већином добро одмерени... мени се свиђа, стекао сам утисак о крајолику који је приказан, а то је важно... Уколико те то даље буде држало имаш добре основе да буде боље!
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 7:19 am
Kontakt:

Turbogolub ba mi se klipovi dopadaju.Vidi se da ih je snimao zaqubqenik u prirodu. Za mene oni imaju još jednu vrednost, inspiracija su za neko od putovanja! zato,samo napred i što reče Boca, potavljajte klipove!
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Hvala Zoki i Oldi! Pa mislim, kao što ste i rekli, ideja sa tim klipovima mi i jeste bila pre svega da se prikaže teren i stekne utisak o kraju - najviše su "dokumentarni". :) Za nešto više od toga treba i mnogo više vremena, truda, vežbe i znanja... Za početak eto tako nešto, pa ako me zadrži želja, možda se posvetim više :D
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Ako su vam se dopala prethodna dva klipa, evo još jednog u istom stilu - bez neke preterane obrade i prelaza, više kao neki chillout video... :D
phpBB [video]

Snimljen oktobra na Oštroj čuki (1070m), vrh u blizini Sokobanje.
Imam još 4 takva slična klipa, iz Soko grada i sa Stare planine, ali ajd sad da ih ne promovišem ovde... Stariji su snimci, lošiji kadrovi, previše naglih pokreta pošto sam se još uvek učio, ali ako nekog interesuje pretpostavljam da ćete naći u nastavku ovog zadnjeg klipa.
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 7:19 am
Kontakt:

Pa za početeka sasvim dobro. prelepe jesenje boje na Oštroj čuki!
Korisnikov avatar
turbogolub
Registrovani član
Kontakt:

Da bile su prelepe boje, ali nedstajalo je malo svetla. Nadam se da će fotografije bolje da ispadnu... :)
Odgovori