Nobajlija i pokušaji urbano-dokumentarne

Duskusije u vezi dokumentarne i urbane fotografije
Odgovori
Calamity.Jane
Registrovani član
Pridružio se: Pon Okt 26, 2020 2:08 am

Pozdrav,

Novi sam član ovde, takođe početnik u fotografiji, pa bih volela da ih izložim malo kritikama i sugestijama koje bi mi, nadam se, pomogle da se poboljšam.
Sve je fotografisano Canon 4000d i 18-55mm osnovnim objektivom koji dolazi uz aparat.
U skladu sa tim koliko sam aktivna u fotografisanju, ne bih rekla da još uvek ima potrebe za menjanjem samog aparata, ali objektiv bih menjala. Dobila preporuku od poznanika da probam da stavim manuelni M42 objektiv (uz adapter za Canon), ne bih li izvukla više iz aparata "u skladu sa onim što fotografišem".
Obzirom na kofuznu terminologiji svuda po internetu, jako bi mi značilo ako bi mi neko pojednostavljeno objasnio o čemu se tu tačno radi i da li je to uopšte moguće sa mojim aparatom.
Prikačeni fajlovi
IMG-20201007-WA0017-01-01.jpeg
IMG-20201007-WA0017-01-01.jpeg
20200223182210_IMG_4245-01.jpeg
IMG_20200808_192856_963.jpg
IMG_20200202_173645_652.jpg
IMG_20200202_151900_690.jpg
IMG_20200203_211324_740.jpg
Korisnikov avatar
zook
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Okt 26, 2017 8:49 pm

Добродошла на форум!
Прве фотографије показују добар осећај за кадар, светло и немам им шта озбиљно приговорити...

Фотографисање са старим мануелним објективима неком предстаља неку врсту изазова у спајању старе и савремене технологије, а фотографисање са старим објективима познатим по својим оптичким каректеристикама, може довести до бољих, интересантнијих снимака управо због карактеристика које нови "савршени" објективи немају.

У том случају мораш бити свесна да се управљање свиме врши у потпунисти мануелно, дакле аутоматика не ради...

Неки од обејктива са спацифилним особинама могу коштати и више стотина евра и мислим да у то (бар док се не "заразиш") не треба улазити... за почетак ако те ово занима пртедлажем набављање адаптера м42/ef навој. Дакле на адаптеру је са једне стране навој за објективе са м42 навојем а на другој страни је канонов бајонет. Објектив се једноставно ушрафи у адаптер, а зеједно на тело апарата...
Адаптере на нашем тржишту углавном чине кинески производи али ту треба бити пажљив па ипак узети фирмиран а на no name производ... рецима K&F concept ради добре адаптере и ја их имам неколико... за почетак ако те ово занима треба узети јефтин објектив са каректером рецима руски Хелиос 44-2 ... све ово на нашем тржишту може се наћи преко Купујем-продајем и заједно може коштати 30-50е у зависности од стања објектива...
ево једног филмића о томе ... https://www.youtube.com/watch?v=d5pjD_akRR8

ако треба још нешто објаснити питај!
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 7:19 am
Kontakt:

Добродошлица и са моје стране! Чини се да смо добили добро појачање у домену ц/б документарне фотографије. Одмах да кажем да је то област којој се најискреније дивим. И у коју се не усужзјем да ужем! Ту се хвата тренутак, као трептај ока кратак, и нема се времена да се ствари понове, наместе, дотерају....Дакле, или јеси или ниси! Наша нова чланица - јесте! Има добро око и смисао за ккадар, како је то лепо приметио Зоок, и са правом очекујемо још лепих фотографија. Још једном од срца добродошла!
Korisnikov avatar
nesas
Globalni moderator
Pridružio se: Uto Avg 09, 2016 12:30 am

@Calamity.Jane
Dobro nam dosla, zelim vam da ucite , i sto vise naucite. Prvenstveno da se i lepo druzimo na forumu. 3 i 4 su mi se svidele jer imaju pokret,desavanje, poslednja je isto odlicna fotografija. Kadar je cistiji sto nije slucaj na 1 i 2 fotografiji. Srdacan pozdrav !!!
Calamity.Jane
Registrovani član

Dragi ljudi,

Veliko hvala na odgovorima. Nadam se da se sećate koliko znači ovakav vetar u leđa nekome ko tek počinje,a naročito od stručnih ljudi za to.
Namera mi jeste da ostanem u c/b ulično-dokumentarnoj, i naravno da se poboljšam koliko je to moguće.
Što se tiče priče o objektivima, ove fotografije su sve u manuelnom modu, sa manuelnim fokusom, tako da se nadam da, ako probam M42 objektive da to neće biti problem (Inače, hvala i za savete, pogledala sam film i našla neke opcije već na Kupujem prodajem, samo nisam sigurna da li mi treba adapter sa potvrdom fokusa ili ne).
Takođe imam još jednu dilemu, neke fotografije su napravljene u koloru, a kasnije u editu prebačene u c/b uz doterivanje osvetljenosti, kontrasta i slično (ništa preterano, kako sam razumela barem, to je "dozvoljeno"), ali me ipak zanima koliki je prostor za manipulaciju time optimalan i da li smatrate da treba da pređem na fotografisanje u c/b modu stalno?

Još jednom hvala, imala sam tremu od postovanja ovoga! :)
Korisnikov avatar
Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 7:19 am
Kontakt:

Calamity Jane hajdemo redom, objektivi pod 1. Na forumu imamo nekog ko poznaje vintage objektive, pomalo ih sakuplja i poznaje im osobine, te evo, javno pozivam poštovanoog kolegu da se uključi u ovu interesantnu diskusiju. Sam nisam vičan starim objekltivima, pa ne mogu da pomognem. Inače, iako imam aparat koji može da fokusira u ni sam ne znam koliko modova, ja rado koristim ručno fokusiranje ili pun manual mod kod fotografisanja. da napravim poredjenje - trkački automobili nemaju automatske menjače! Sve majstor radi sam i zato i pobedjuje!
Drugo, sugerišem fotografisanje u punom RAW modu (ne znam koji aparat koristite) i zatim post-processingom fotografiju u c/b. Postoji toliko dobrih specijalizovanih čak programa za prevodjenje kolor u c/b, a po meni obrada daje Vama kao umetniku otvoren prostor za kreaciju i "doterivanje" fotografije u c/b varijantu kako to najviše Vama prija i kako ste fotografiju zamislli. Ne bežite od obrade, ona je ravnopravni učesnik u kreativnom postuku stvaranja dobre fotografije, jednako kao i sam snimak.

U za kraj, bqaš je lepo što ste odabrali c/b!" To je hrabro, i vidi se da znate šta hoćete, a to je više od pola uspeha! Ali, mislim da sam to već napisao....
Calamity.Jane
Registrovani član

Oldtimer Nadam se da će se javiti, dodatne informacije bi bole korisne.
Manuelni režim i fokus mi se nametnuo sam, jer, pomenula sam iznad, aparat je entry level (bar tako google kaže), pa nema toliko brz fokus, pritom, nikako da mi fokusira ono što sam nameravala i ja nisam nekako mogla da nađem "zajednički jezik" sa tim autofokusom. :) Isto tako je bilo i sa c/b tehnikom. Pokušavala sam takođe da izvedem nešto u koloru, ali mi nije prijalo kako izgleda krajnji proizvod.
Uglavnom sam slikala RAW+JPG, ali mi je lakše bilo da se snađem sa JPG obradom, jer za RAW, kako sam razumela, treba raditi u drugačijim programima, a ja sam najdalje išla do Lightroom-a i brzinski Snapseed-a da mogu sve da sredim na telefonu. Svakako hvala na sugestiji, sigurno ću poslušati, samo me zanima da li imate neke smernice za to, osim Photoshopa?
Korisnikov avatar
Aleksandar82
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Nov 10, 2016 11:05 pm

Puno pitanja iz širokih tema pa ni odgovor nije lagan.
Ajd da probamo nekim redom.

Autofokus.
Taj aparat treba da ima dobar autofokus, nisam imao nikad problema sa autofokusom na Canonu 750D koji ima sličan ili isti autofokus. Evo jedan link ka videu (na engleskom nadam se da nije problem) koji objašnjava auto fokus od sličnog Canonovog aparata, pa pregledaj, trebalo bi to da ti reši probleme sa tim autofokusom. https://www.youtube.com/watch?v=byddI8vtem4.

Objektivi
Podeliću temu objektivi u manuelne i preporuku za autofokusne objektive
Stari - http://www.balkan-photo.com/viewtopic.php?f=35&t=1199 tu je tema sa starim objektivima koje sam ja koristio tada na Canon 750D pa pregledaj. Možda ja kući i nađem negde daj adapter sa potvrdom fokusa pa se dogovaramo, da ti to prosledim.
Adapter običan ti služi da zavrneš m42 objektiv na EF navoj a adapter sa potvrdom fokusa ima na sebi konektore, koji tu u tražilu pokažu zelenu tačkicu kada je nešto u fokusu. Isto ko kad sad ti koristiš taj 18-55mm objektiv na manuelnom i kad pogodiš fokus on zazeleni.
Uglavnom Sony i Fuji, i noviji Nikon i Canon MILC aparati imaju u sebi funkciju Focus PEAK, koji ti pomaže kada koristiš manuelnimod da ti u live modu pokazuje gde je fokus sa crvenim linijama pa ti bude lakše za fokus.

Moja neka preporuka za autofokusne objektive su ti EF 50mm 1.8 koji je 80-100e i efs 24mm stm f2.8, koji je malo preko 100e. Prvo idi na 50 jer taj tvoj objektiv 18-55 kad zavrneš preko 50 f je 5,6 na na 50 je 1,8. a 24mm ćeš sa 4 da spustiš na 2.8.
To u prevodu znači da ako imaš iste svetlosne uslove na kit objektivu postaviš
brzinu SS na 1/100 F5,6 iso 1600, na fix objektivu i pri postavci F1,8 imaćeš iso 160. Manje zrna, veći blur....
Ili ISO 1600 SS 1/100 f1,8, da bi to nadomestila na kit objektivu moraš da spustiš brzinu na 1/10.

E sad stari objektivi dok nađeš one koji ti odgovaraju da imaju isti taj f broj manji, pa adapteri doćeš na cenu ovih pomenutih objektiva +-. Po meni ne vredi ih kombinovati sa tim tvojim aparatom, jer nema fokus peak pa je i teže manuelno fokusirati, ne kažem ne moguće samo je teže pogotovo za neke brže momente, jedino ako već nemaš te stare objektive, onda vidi da možda zameniš telo za neko MILC telo sa focus PEAK opcijom. Bolje uloži u ove pomenute objektive i pogledaj onaj video što se tiče autofokusa. Može da bude problem sa fokusom ako je baš jako mrak, kao na toj železničkoj dole, tu bi trebalo da ti taj noviji objektiv pomogne jer bi pustio više svetla...

Postavi neku fotku gde je promašen fokus da vidimo o čemu se radi pa da ti pomognemo, možda je problem u nečemu drugom tipa ne dovoljna brzina...

Što se tiče fotkanja uvek fotkaj u RAW, ili RAW + JPG koji možeš i da fotkaš u CB. Neki umetnici namerno fotkaju u CB varijanti za jpg jer na taj način najbolje vide svetlo, gde su higlite i gde su senke. Al uvek obrađuju RAW fotke.

Što se tiče softwara, Lightroom je i više nego dovoljan. Posmatraj to ovako. Što se tiče podešavanja boja, svetline, kontrasta i svega toga sve to može da se odradi u LR, pa onda ako ima potrebe prebacuješ u Fotošop ako treba da se ispegla koža, nešto ukloni i slično. Ima tu Photoshop još puno toga al da te ne zamaramo sa tim. Ja lično koristim Capture One 20, umesto LR, kao osnovni software i tu sve završim i jako retko koristim Photoshop. Nema potreba da prelaziš sad na CO kad sve već krenula sa LR. Samo ono što je jako bitno je da učiš i obradu fotografija.
Snapseed, je ok da nešto obradiš na brzinu i da pošalješ nekom tako bzv. Sve one fotke koje ti se dopadnu ili koje si izabrala da su ok obradi ih posle u LR.

Valjda sam sve pokrio :D
Malo sam odužio al.... šta ću kad je široko :D

A što se tiče fotki, napokon :D, meni se i više nego dopadaju i imaš odlično oko da primetiš svetlo, gde treba da bude svetlo gde tamnije, da uhvatiš taj momenat, tu priču...
Samo ovako nastavi, usavrši ove stvari i biće ovde još puno odličnih fotki.
Odgovori